Halina Konopacka – historia i osiągnięcia sportowe

przez | 9 maja, 2023

Halina Konopacka to jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek w historii. Urodzona 26 lutego 1900 roku w Wierzchowni k. Radomia, zmarła 28 stycznia 1989 roku w Warszawie. Była polską lekkoatletką specjalizującą się w rzucie dyskiem i oszczepem, ale uprawiała także szereg innych dyscyplin.

Historia sportowej kariery

Halina Konopacka zaczęła swoją karierę sportową jako 15-latka. W 1915 roku wstąpiła do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie trenowała gimnastykę artystyczną, a także koszykówkę i hokej na trawie. W 1919 roku, podczas zawodów lekkoatletycznych w Łodzi, po raz pierwszy rzuciła dyskiem. W kolejnych latach zdobyła wiele tytułów mistrza Polski i Europy, a także kilka rekordów świata.

W 1928 roku Halina Konopacka wystartowała na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie, gdzie zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem. Była to pierwsza złota olimpijska medalistka z Polski, a jednocześnie pierwsza kobieta, która zdobyła złoty medal dla Polski na igrzyskach.

Osiągnięcia sportowe

Halina Konopacka była nie tylko mistrzynią Polski i Europy, ale także światowej rangi lekkoatletką. W swojej karierze zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. została wybrana najlepszą sportsmenką Polski w 1928 roku. Jej największe osiągnięcia to:

 • Złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie (1928) w rzucie dyskiem
 • Mistrzostwo Europy w rzucie dyskiem (1934)
 • 7-krotna mistrzyni Polski w rzucie dyskiem (1922-1928)
 • Rekord świata w rzucie dyskiem (1929)
 • Mistrzostwo Polski w lekkoatletyce (1923, 1925, 1926, 1927, 1928, 1932)
 • Mistrzostwo Polski w piłce ręcznej (1927)

Po zakończeniu kariery sportowej

Po zakończeniu kariery sportowej Halina Konopacka poświęciła się pracy pedagogicznej i dziennikarskiej. Była znaną i szanowaną nauczycielką wychowania fizycznego oraz autorką licznych artykułów na temat sportu i zdrowego stylu życia. W czasie II wojny światowej działała w konspiracji, pomagając polskim dzieciom. Po wojnie pracowała w szkołach i organizacjach sportowych, a także pełniła funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Działalność społeczna i polityczna

Halina Konopacka była także aktywna politycznie i społecznie. W czasie wojny działała w Armii Krajowej, a po wojnie angażowała się w działalność polityczną. Była posłanką na Sejm PRL I i II kadencji oraz wiceprzewodniczącą Rady Państwa. W latach 50. i 60. była także członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Nagrody i wyróżnienia

Za swoją działalność sportową, pedagogiczną i społeczną Halina Konopacka otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich są m.in.:

 • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
 • Order Sztandaru Pracy I klasy
 • Order Sztandaru Pracy II klasy
 • Order Sztandaru Pracy III klasy
 • Medal 10-lecia Polski Ludowej

FAQs

Jakie są największe osiągnięcia sportowe Haliny Konopackiej?

Największe osiągnięcia sportowe Haliny Konopackiej to złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie (1928) w rzucie dyskiem, mistrzostwo Europy w rzucie dyskiem (1934), 7-krotne mistrzostwo Polski w rzucie dyskiem (1922-1928), rekord świata w rzucie dyskiem (1929), mistrzostwo Polski w lekkoatletyce (1923, 1925, 1926, 1927, 1928, 1932) oraz mistrzostwo Polski w piłce ręcznej (1927).

Jakie nagrody i wyróżnienia otrzymała Halina Konopacka?

Halina Konopacka otrzymała wiele nagród i wyróżnień za swoją działalność sportową, pedagogiczną i społeczną, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Order Sztandaru Pracy I, II i III klasy oraz Medal 10-lecia Polski Ludowej. W 1938 roku została uhonorowana tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego. W 1988 roku, rok przed śmiercią, otrzymała Nagrodę im. Konrada Fiedlera za całokształt działalności sportowej.

Czym zajmowała się Halina Konopacka po zakończeniu kariery sportowej?

Po zakończeniu kariery sportowej Halina Konopacka poświęciła się pracy pedagogicznej i dziennikarskiej, a także działała w konspiracji w czasie II wojny światowej. Po wojnie pracowała w szkołach i organizacjach sportowych, a także pełniła funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Była także aktywna politycznie i społecznie, m.in. jako posłanka na Sejm PRL i wiceprzewodnicząca Rady Państwa oraz członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Dlaczego Halina Konopacka była ważną postacią w polskim sporcie?

Halina Konopacka była ważną postacią w polskim sporcie, ponieważ była jedną z pierwszych kobiet, które zdobyły międzynarodowe sukcesy w sporcie. Jej zwycięstwo na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku było przełomowym momentem w historii polskiego sportu i otworzyło drogę do dalszych sukcesów polskich sportowców na arenie międzynarodowej. Ponadto Halina Konopacka była także znakomitą nauczycielką wychowania fizycznego i autorką licznych artykułów na temat sportu i zdrowego stylu życia, co przyczyniło się do popularyzacji sportu w Polsce.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *