Jakie jest tętno spoczynkowe?

przez | 1 października, 2022

Normalne tętno w spoczynku

Normalne tętno w spoczynku u osoby dorosłej wynosi zazwyczaj od 60 do 100 uderzeń na minutę. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą wpływać na rytm serca. Na przykład, osoby bardziej aktywne fizycznie mogą mieć niższe tętno spoczynkowe. Ci, którzy mają cukrzycę lub są na beta-blokery mogą również mieć niższe tętno spoczynkowe.

Dobrym pomysłem jest regularne monitorowanie tętna, szczególnie jeśli ćwiczysz. Ćwiczenia wzmacniają serce i sprawiają, że jest ono bardziej wydajne w pompowaniu krwi. Silniejsze serce będzie w stanie utrzymać normalną częstość akcji serca w spoczynku, nawet gdy jest w stanie spoczynku. Może to być pomocne w przypadku wystąpienia problemów z sercem w przyszłości.

Oprócz ćwiczeń, stres i wzorce snu mogą wpływać na tętno spoczynkowe. Inne przyczyny powolnego tętna spoczynkowego to choroby, infekcje, zbyt duża ilość potasu we krwi i nadczynność tarczycy. Ponadto, niektóre leki, alkohol, kofeina i papierosy mogą zwiększyć lub zmniejszyć tętno spoczynkowe. Dodatkowo postawa ciała może wpływać na rytm serca.

Podczas gdy wyższe tętno spoczynkowe może oznaczać, że serce jest bardziej aktywne, niższe tętno spoczynkowe jest lepsze dla zdrowia. Niższe tętno spoczynkowe oznacza, że Twoje serce pompuje więcej krwi, podczas gdy wyższe oznacza, że Twoje serce pracuje ciężej, aby pompować krew. Wyższe tętno może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Celem monitorowania tętna spoczynkowego jest utrzymanie tętna w normalnym zakresie.

Podczas wizyty u lekarza, on lub ona zbada rytm i częstość akcji serca. Serce ma kilka różnych rytmów, ale najczęstszym jest regularny rytm zatokowy. Jest on uważany za normalny i stanowi idealne tętno dla większości ludzi. Normalne tętno spoczynkowe zmienia się w zależności od wieku i stylu życia.

Spoczynkowe tętno osoby dorosłej będzie wzrastać do 40 roku życia, a następnie wyrówna się. Oznacza to, że starsza osoba będzie miała niższe tętno spoczynkowe i może nie być w stanie utrzymać go podczas intensywnej aktywności fizycznej lub sytuacji stresowych. Ponadto, średnia RHR dorosłej kobiety jest wyższa niż przeciętnej 60-letniej kobiety. Natomiast RHR sportowca może być niższa niż przeciętnego mężczyzny.

Docelowe tętno podczas ćwiczeń o umiarkowanej intensywności

Podczas wykonywania ćwiczeń o umiarkowanej intensywności celem jest utrzymanie tętna w zakresie 50-70% tętna maksymalnego. Jest to również znane jako „docelowe tętno”. Jeśli jesteś 20-letnim mężczyzną, Twoje docelowe tętno będzie wynosiło od 100 do 140 uderzeń na minutę. Dla przeciętnej kobiety byłoby to 150-180 uderzeń na minutę.

Oprócz wieku, sprawności fizycznej i innych czynników, maksymalne tętno różni się u poszczególnych osób. Osoby z chorobami podstawowymi mogą mieć niższe maksymalne tętno. Nie ma magicznej formuły, która mówi, kiedy Twoje tętno jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, więc najlepszą rzeczą do zrobienia jest słuchanie swojego ciała. Będziesz wiedział, kiedy się przeciążyłeś, jeśli doświadczysz bólu w klatce piersiowej, problemów z oddychaniem lub bólu głowy po ćwiczeniach.

Podczas ćwiczeń powinieneś zatrzymać się na kilka sekund i sprawdzić swój puls. Aby sprawdzić puls, naciśnij lekko palec wskazujący i środkowy na tętnicę promieniową po wewnętrznej stronie nadgarstka. Pamiętaj, aby nie używać kciuka. Kiedy już znasz swoje tętno, możesz określić swoją docelową strefę tętna i odpowiednio dostosować poziom ćwiczeń.

Docelowe tętno dla ćwiczeń o umiarkowanej intensywności wynosi zwykle około pięćdziesięciu do siedemdziesięciu procent maksymalnego tętna. Jednak liczba ta może się zmieniać z dnia na dzień, więc przed dostosowaniem programu ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem. Cleveland Clinic definiuje maksymalne tętno jako najwyższe tętno, które dana osoba osiąga podczas maksymalnych ćwiczeń. Ta liczba jest ważna przy obliczaniu docelowego tętna do ćwiczeń, ale możesz również użyć maksymalnego tętna dla swojego wieku.

Znajomość docelowego tętna zapewni, że Twoje treningi są skuteczne i że nie przetrenujesz się. Znając swoje docelowe tętno podczas ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, będziesz w stanie określić tempo, w jakim powinieneś ćwiczyć, uniknąć przetrenowania i osiągnąć swoje cele.

Niskie tętno może powodować bradykardię

Jeśli cierpisz z powodu niskiego tętna, być może musisz udać się do lekarza. Stan ten może być spowodowany przez kilka przyczyn. Jedną z najczęstszych przyczyn jest problem z układem przewodzącym Twojego serca. System ten działa jak przewody elektryczne, ale z czasem może ulec uszkodzeniu, powodując spowolnienie akcji serca lub pomijanie uderzeń. Jeśli martwi Państwa powolna praca serca, lekarz może zalecić wszczepienie rozrusznika serca, który reguluje rytm pracy serca.

Gdy serce bije zbyt wolno, nie otrzymuje ono potrzebnej mu krwi. Ten brak tlenu wpływa na mózg i serce i może powodować objawy takie jak osłabienie lub omdlenie. W niektórych przypadkach bradykardia może zagrażać życiu. Inne przyczyny niskiego tętna obejmują starzenie się i choroby serca, takie jak atak serca lub infekcja.

AHA stwierdza, że tętno mniejsze niż 60 uderzeń na minutę jest uważane za bradykardię. Chociaż może to wskazywać na poważny stan, nie jest to powód do niepokoju dla zdrowych młodych ludzi. W rzeczywistości może być nawet wskaźnikiem dobrej sprawności fizycznej.

Niskie tętno może być również spowodowane brakiem równowagi elektrolitów lub minerałów w organizmie. Infekcja w sercu może powodować, że serce bije powoli, powodując ból i dyskomfort. Infekcja może również uszkodzić układ elektryczny serca. Również leki na wysokie ciśnienie krwi lub lęk może spowolnić rytm serca. Jednak bradykardia może prowadzić do zwiększenia ryzyka niewydolności serca, udaru, a nawet drgawek. Jeśli te objawy utrzymują się, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

W zależności od przyczyny, bradykardia może być problemem tymczasowym lub stałym. Czas trwania zależy od przyczyny, ale w wielu przypadkach bradykardia jest stanem przejściowym, który nie wymaga leczenia. Jeśli odczuwasz objawy i potrzebujesz rozrusznika serca, porozmawiaj z lekarzem o swoich możliwościach.

Twój lekarz wykorzysta badania krwi i badania elektrofizjologiczne, aby zdiagnozować przyczynę Twojego problemu. W zależności od przyczyny bradykardii, może on zalecić przebieg leczenia, które pomoże Ci wrócić do normalnego rytmu serca.

Wysoka częstość akcji serca może powodować choroby układu krążenia

Wysoka częstość akcji serca wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, a śmiertelność z powodu chorób układu krążenia zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet jest większa u osób z wysoką częstością akcji serca. Związek między wysokim tętnem a chorobami układu krążenia jest silniejszy u mężczyzn niż u kobiet i jest podobny do ryzyka związanego z wysokim ciśnieniem krwi. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą wpływać na ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Jednym z najważniejszych czynników, o których należy pamiętać, są przyczyny leżące u podstaw wysokiego tętna. Podwyższone tętno może prowadzić do zwiększonego stresu na sercu, co może prowadzić do choroby sercowo-naczyniowej. Wyższe tętno może promować zwiększony stres hemodynamiczny, skrócić fazę rozkurczu, promować zużycie tlenu i przyczynić się do miażdżycy naczyń wieńcowych. W badaniu stwierdzono również większe ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia i hiperlipidemii wśród uczestników z wysokim tętnem.

Najwyższe tętno wiąże się z większym ryzykiem CVD, a najniższe tętno z mniejszym CVD. Jednak ryzyko CVD nie jest większe niż poziom progowy. Ta różnica w ryzyku była widoczna w niedawnym badaniu, w którym przyjrzano się populacji 5 000 uczestników z wysokim wyjściowym tętnem.

Ponadto tętno jest również czynnikiem ryzyka zawału serca, a wysokie tętno spoczynkowe jest głównym czynnikiem ryzyka. Poprzez kontrolowanie ciśnienia krwi i tętna, można zminimalizować ryzyko wystąpienia zawału serca. Ponadto, powinieneś dowiedzieć się o objawach ataku serca.

W badaniu CHARM, w którym uczestniczyło 7599 pacjentów z HF, podwyższona spoczynkowa częstość akcji serca była związana ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności z wszystkich przyczyn. Ponadto obniżenie częstości akcji serca wiązało się z poprawą rokowania dla pacjentów. Odkrycie to sugeruje, że obniżenie częstości akcji serca może zmniejszyć ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych i może być korzystne dla wielu osób.

Wysoka częstość akcji serca może być również czynnikiem ryzyka zawału serca, ponieważ może prowadzić do osłabienia serca. Serce będzie nadal pompować krew, ale z czasem stanie się słabsze z powodu nadmiernego wysiłku, jaki musi włożyć w pompowanie krwi. Serce może mieć również zwiększone tętno, jeśli cierpi na chorobę podstawową.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *