Sobiesław Zasada – historia i osiągnięcia sportowe

przez | 9 maja, 2023

Sobiesław Zasada to legenda polskiego sportu. Jego osiągnięcia w rajdach samochodowych sprawiły, że stał się on jednym z najbardziej znanych kierowców rajdowych w Polsce. W tym artykule przyjrzymy się bliżej jego karierze, osiągnięciom oraz wkładowi w polski sport.

Historia życia

Sobiesław Zasada urodził się 2 stycznia 1930 roku w Pile. Jego ojciec był polskim oficerem, a matka pochodziła z Niemiec. W czasie II wojny światowej Sobiesław i jego matka zostali wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec. Po wojnie Zasada rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej, jednak z powodu trudnej sytuacji materialnej musiał je przerwać. W 1950 roku wstąpił do Liceum Lotniczego, które ukończył z wyróżnieniem.

W 1953 roku Zasada rozpoczął służbę wojskową w 7. Pułku Czołgów Ciężkich, gdzie doskonalił swoje umiejętności kierowania pojazdami wojskowymi. Po zakończeniu służby wojskowej w 1955 roku, Zasada rozpoczął pracę jako instruktor jazdy samochodem, co pozwoliło mu na rozwijanie swoich umiejętności.

Kariera sportowa

Pierwszy start Sobiesława Zasady w rajdzie samochodowym miał miejsce w 1956 roku. Wkrótce potem został on członkiem klubu Automobilklubu Poznańskiego, który towarzyszył mu przez całą karierę. W latach 60. i 70. Zasada zdobył wiele nagród i tytułów, między innymi Mistrza Polski w rajdach samochodowych.

Jego największym osiągnięciem było zdobycie Mistrzostwa Europy w Rajdach Samochodowych w 1966 roku. Zasada był pierwszym Polakiem, który zdobył ten tytuł, co przyniosło mu wielką popularność i uznanie w świecie sportu. W kolejnych latach Zasada startował w wielu rajdach, zarówno w Polsce, jak i za granicą, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.

Wkład w polski sport

Sobiesław Zasada nie tylko osiągał sukcesy w sporcie, ale także działał na rzecz jego rozwoju w Polsce. Był jednym z założycieli Polskiego Związku Motorowego, którego był prezesem przez wiele lat. Zasada aktywnie działał na rzecz popularyzacji sportów motorowych w Polsce i dzięki jego zaangażowaniu udało się zorganizować wiele ważnych zawodów.

Jakie osiągnięcia sportowe ma Sobiesław Zasada?

Sobiesław Zasada to jedna z najbardziej znanych postaci w historii polskiego sportu samochodowego. W latach 60. i 70. XX wieku odnosił wiele sukcesów na międzynarodowych torach wyścigowych. Zdobył m.in. trzykrotnie mistrzostwo Polski w rajdach samochodowych oraz zwyciężył w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w latach 1966, 1967, 1971, 1972 i 1974. Ponadto, Zasada dwukrotnie wygrywał Rajd Polski, w 1966 i 1971 roku. W 1973 roku zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Europy.

Jakie samochody jeździł Sobiesław Zasada?

Sobiesław Zasada jeździł przede wszystkim polskimi samochodami. W latach 60. i 70. XX wieku był jednym z głównych kierowców fabrycznego zespołu FSO. Jeździł m.in. Fiatami 125p oraz Polonezem. W późniejszych latach Zasada przesiadł się na samochody marki Porsche, a w 1980 roku na Lancię Stratos. Na tym samochodzie wygrał Rajd Polski w 1980 roku.

Jakie były zainteresowania Sobiesława Zasady poza sportem?

Poza sportem Sobiesław Zasada miał wiele innych zainteresowań. Był związany z wojskiem, a w czasie wojny walczył w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. Przez wiele lat pracował w PZL Warszawa-Okęcie, gdzie zajmował się projektowaniem samolotów. Interesował się również malarstwem i w wolnym czasie malował pejzaże i portrety.

Czy Sobiesław Zasada był tylko kierowcą samochodowym?

Nie, Sobiesław Zasada był także aktywny jako pilot samolotowy. W latach 70. XX wieku zdobył licencję pilota sportowego i brał udział w zawodach samolotowych. Był również członkiem Aeroklubu Polskiego oraz pełnił funkcję prezesa Aeroklubu Warszawskiego.

Często zadawane pytania

Jakie sukcesy odniósł Sobiesław Zasada jako kierowca rajdowy?

Sobiesław Zasada jest uważany za jednego z najlepszych kierowców rajdowych w historii Polski. Odniósł wiele zwycięstw, w tym sześć razy wygrał Rajd Polski. Zdobył także mistrzostwo Polski w rajdach samochodowych.

Czym był „Zasada Style”?

„Zasada Style” to styl jazdy wymyślony przez Sobiesława Zasadę, którego celem było jak najbardziej efektywne poruszanie się po trudnym terenie. Polegał on na szybkim, płynnym przemieszczaniu się po zakrętach oraz minimalizowaniu tracenia prędkości.

Czy Sobiesław Zasada brał udział w innych sportach?

Poza rajdami samochodowymi i pilotowaniem samolotów, Sobiesław Zasada uprawiał także narciarstwo. W młodości był reprezentantem Polski w tej dyscyplinie sportu.

Jakie były zasługi Sobiesława Zasadę poza sportem?

Był jednym z założycieli Polskiego Związku Motorowego oraz pełnił funkcję prezesa Aeroklubu Warszawskiego. Działał również na rzecz rozwoju sportów motorowych w Polsce.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *