Zasady gry w piłkę nożną – wszystko co musisz wiedzieć

przez | 2 lipca, 2022

Jeśli chcesz nauczyć się zasad piłki nożnej, trafiłeś we właściwe miejsce. Dowiedz się o linii Goal, Goal kick, Offsides, Throw-ins, i więcej. To tylko niektóre z podstaw. Ale w grze jest więcej niż się wydaje!

Goal kicks

Goal kicks to wznowienie gry w piłce nożnej. Procedury rzutów na bramkę są podyktowane przez Przepisy Gry. Prawo, które dyktuje procedurę, to Prawo 16 Przepisów Gry. Jeśli drużyna zdobędzie bramkę, druga drużyna musi wykonać rzut bramkowy.

Rzuty bramkowe są świetną okazją dla drużyn, aby odzyskać piłkę i złapać rytm. Szybkie podanie do obrońcy lub środkowego obrońcy może dać drużynie trochę posiadania i możliwość gry szybkim podaniem. Może to być szczególnie skuteczne, gdy drużyny lubią grać z tyłu.

Rzuty bramkowe występują kilka razy w grze w piłkę nożną. Zrozumienie, jak kopnięcia bramki są używane jest niezbędne do korzystania z gry. Gdy piłka przekroczy linię bramkową, drużyna broniąca będzie miała rzut bramkowy. Kopnięcie bramki musi być podjęte przez gracza z pola bramkowego. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy rzut bramkowy jest podjęta, aby upewnić się, że piłka nie przekracza linii zanim obrońcy dostać się do niego.

Jedną z zasad, która jest ważna do zrozumienia są różnice pomiędzy rzutami bezpośrednimi i pośrednimi. Pierwszy pozwala graczowi zdobyć bramkę bezpośrednio z kopnięcia, podczas gdy drugi daje piłkę tylko koledze z drużyny. Rzuty bramkowe są również doskonałą okazją dla graczy do strzelania do bramki przeciwnika. Wreszcie, bramkarz nie może strzelić gola z rzutu bramkowego. Jeśli tak się stanie, bramkarzowi zostanie przyznany rzut rożny.

Offsides

Zrozumienie zasad offsides w piłce nożnej może zrobić wielką różnicę w swojej grze. Ten złożony przepis ma wiele możliwych interpretacji i może być trudne dla urzędników do oceny. Podstawowa zasada offsides w piłce nożnej jest to, że gracz jest offside, gdy jest bliżej do linii bramkowej drużyny przeciwnej niż piłka lub drugi-ostatni obrońca. Istnieją jednak sytuacje, w których zawodnik jest na piłce i nie jest offside.

Zawodnik jest uważany za offside, jeśli jego lewe ramię znajduje się w pobliżu linii bramkowej. W większości przypadków, bramkarz jest uważany za ostatniego obrońcę w drużynie. W innych przypadkach, zawodnik nie może przejść za bramkarzem nie będąc na spalonym. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, obrońca może ustawić pułapkę offside’ową, aby zmusić drużynę atakującą do oddania piłki. Jeżeli zawodnik nie jest na spalonym, gra nie zostaje zatrzymana.

Przewinienia w piłce nożnej są definiowane jako sytuacje, w których zawodnik nie jest na właściwej pozycji do przyjęcia piłki. Zawodnik nie jest uważany za będącego na spalonym, jeżeli przeciwnik celowo zagrał piłkę. Ponadto, offside może wystąpić na rzut rożny lub rzut bramką, jak również, gdy gracz jest w pozycji offside podczas throw-in. Oznaczanie ofsajdów jest obowiązkiem sędziego asystenta lub liniowego.

Zasada ofsajdu zmieniała się i ewoluowała na przestrzeni lat, podobnie jak obrońcy i zawodnicy atakujący. Po raz pierwszy została wprowadzona w 1863 roku przez Football Association, aby powstrzymać zawodników przed naruszaniem pola bramkowego podczas rzutu karnego. Jego celem było utrzymanie gry ekscytujące i wolne od ingerencji. Chociaż piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie, wiele osób nie jest świadomych tej zasady i tego, co ona oznacza. Jeśli gracz zostanie złapany na spalonym, otrzyma rzut wolny pośredni.

Rzuty wolne

Rzuty wolne są używane do wznowienia gry w piłce nożnej. Są one regulowane przez Prawo 15 Ustawy o grze. Prawo 15 mówi, że piłka musi być w grze, gdy następuje rzut. Piłka musi być wtedy kopnięta w powietrze w kierunku drużyny przeciwnej. Wrzutka jest często używana, gdy przeciwnik strzela do własnej bramki, ale nie zawsze jest to konieczne.

Wrzutki są ważną częścią gry. Mogą one pomóc w utrzymaniu posiadania piłki przez dłuższy czas, a także mogą wywierać presję na bramkarza przeciwnika. Wrzutka może być również bardzo skuteczna w rzutach karnych, ponieważ drużyna często będzie chciała utrzymać piłkę w swoim posiadaniu podczas rzutu karnego.

Wrzutka musi być dokładna. Wrzutka nie może znajdować się dalej niż pięć jardów (5 metrów) od miejsca, w którym znajduje się piłka. Jeśli wrzut jest udany, piłka musi dotknąć zawodnika drużyny przeciwnej. W przeciwnym razie, wrzutka jest zamieniana na rzut rożny, a w niektórych przypadkach na rzut bramkowy. Zawodnik wykonujący wrzut powinien być zwrócony twarzą do pola gry i musi być zwrócony w jego kierunku. W ten sposób wrzutka będzie dokładna i mniej prawdopodobne, że zostanie trafiona w bok.

Wrzucenia mogą również prowadzić do żółtych kartek dla zawodnika przyjmującego piłkę. Zawodnik, który wykonuje rzut może zostać ukarany za niesportowe zachowanie lub za zbyt długie wykonywanie rzutu. Jeżeli zawodnik przyjmuje piłkę zbyt długo, może zostać odesłany za niesportowe zachowanie. Jeżeli zawodnik zbyt długo utrzymuje się w posiadaniu piłki, może również otrzymać żółtą kartkę za marnowanie czasu drużyny.

Linia bramkowa

Linia bramkowa w piłce nożnej to linia wyznaczona na środku boiska. Bramka piłkarska to pionowy słupek umieszczony na środku linii bramkowej, połączony u góry poziomą poprzeczką. Goalposts i poprzeczki są równe w szerokości, a ich odległość od ziemi nie może przekraczać 6 yds (7,32 m). Poprzeczka nie może być szersza niż 5 in (12 cm). Linia bramkowa musi mieć taką samą szerokość jak słupki. Słupki bramkowe i poprzeczki mogą być wykonane z drewna, metalu lub innych zatwierdzonych materiałów.

Sędzia główny określa, czy piłka przekroczyła linię bramkową. Może być wspomagany przez liniowych, którzy śledzą ruch piłki z linii bocznej. Pozycje liniowych na linii bocznej dają im najlepszy widok na linię bramkową i ruch piłki. Jeśli piłka przekroczy linię bramkową, sędzia otrzyma sygnał alarmowy.

Linia bramkowa służy nie tylko bezpieczeństwu zawodnika. Odgrywa ona również ważną rolę w zdobywaniu punktów w grze. Celem drużyny jest zdobycie jak największej liczby goli przeciwko przeciwnikowi. Bramka zostaje zdobyta, gdy piłka przekroczy linię bramkową pomiędzy słupkami bramki i pod poprzeczką. Drużyna broniąca musi starać się w jak największym stopniu uniemożliwić piłce przekroczenie linii bramkowej. W związku z tym, istnieje kilka zasad dotyczących przewinień w pobliżu linii bramkowej. Naruszenie tych zasad może skutkować rzutem karnym dla drużyny przeciwnej.

Linia bramkowa jest jednym z najważniejszych elementów gry w piłkę nożną. Jest to miejsce, w którym piłka jest kopany i obszar, w którym gracze głową piłkę do siatki. Linia bramkowa jest połączona z dwiema liniami pod kątem prostym do siebie. Długość każdej linii wynosi 16,5 metra (18 jardów). Po linii bramkowej następuje kolejna linia, która jest równoległa do linii bramkowej.

Koszulka bramkarska

Koszulka bramkarska ma kilka różnych cech, aby dostosować się do unikalnych potrzeb fizycznych bramkarzy. Materiały, z których jest wykonana, powinny być trwałe, wchłaniać wilgoć i być oddychające. Powinna również chronić tułów bramkarza przed urazami. Niektórzy bramkarze noszą podkoszulki ochronne.

Koszulka bramkarska w piłce nożnej różni się kolorem i stylem. We wczesnych dniach, koszulka bramkarza często wyglądała jak mocno dopasowany podkoszulek, kamizelka z długimi rękawami lub wełniany sweter z szyją polo. Ten typ koszulki był powszechny w miesiącach zimowych, ale stopniowo został wycofany i zastąpiony przez bawełniane koszulki bramkarskie.

Bramkarze muszą nosić inne kolory niż reszta ich kolegów z drużyny. Ich kolory muszą być kontrastujące i łatwe do zidentyfikowania. Przepisy gry, które regulują piłkę nożną na całym świecie, mają szczegółowe zasady dotyczące kolorów koszulek bramkarzy. Strój bramkarza jest zazwyczaj jaśniejszy niż reszta stroju drużyny, aby inni gracze mogli łatwo ich rozpoznać.

Bramkarze często nosili w meczach czerwoną koszulkę. Jest to tradycja sięgająca lat 70-tych, kiedy to kolorowa telewizja stała się bardziej popularna. W tym okresie Peter Bonetti, Phil Parkes i Ipswich Town’s Paul Cooper nosili czerwone koszulki. Niektórzy bramkarze mieli nawet czerwone koszulki podczas finałów pucharów. W 1974 roku w Pucharze Ligi, Gary Pierce miał na sobie czerwoną koszulkę podczas pokonywania Manchesteru City. W finale Pucharu Anglii w 1976 roku Alex Stepney nosił niebieską koszulkę.

Koszulka bramkarza może być najważniejszą koszulką w piłce nożnej. Jej znaczenie jest nie do przecenienia. Bramkarze zawsze odgrywali ważną rolę dla drużyny. Muszą wyróżnić się z tłumu i zrobić duży wpływ. Mogą zrobić lub złamać mecz.

Autorytet bramkarza

W piłce nożnej bramkarz ma szczególną rolę i obowiązki. Po pierwsze, bramkarze muszą zawsze mieć piłkę pod kontrolą. Obejmuje to użycie dowolnej części ciała, w tym rąk, do obsługi piłki. Dodatkowo, bramkarze muszą mieć sześć sekund na przekazanie piłki innemu zawodnikowi, w tym kopnięcie lub rzucenie jej. Jednakże, bramkarze nie mogą używać rąk na piłce, jeśli jest ona kopnięta do nich lub jeśli jest to wrzutka.

Autorytet bramkarza jest trudny do opisania. Często bramkarz dostanie piłkę tylko wtedy, gdy jest sam, ale w niektórych przypadkach może być zmuszony do użycia własnego ciała, aby chronić piłkę. Jeśli drużyna przeciwna robi bałagan w posiadaniu piłki przez bramkarza, autorytet bramkarza maleje. Im dłużej piłka jest w posiadaniu bramkarza, tym węższe okno czasowe.

Posiadanie piłki przez bramkarzy jest określone przez prawo. Zgodnie z prawem 12, bramkarz ma sześć sekund na uwolnienie piłki. Ten przedział czasowy jest powszechnie wyrażany jako „uwolnienie piłki do gry”. Należy pamiętać, że bramkarz może przetrzymać piłkę przez dłuższy czas, jeśli nie zdąży jej wypuścić w odpowiednim czasie.

Autorytet bramkarza zwiększa również trudności dla napastnika. Nie może on zagrać piłki po raz drugi, dopóki nie dotknie ona innego zawodnika. Jest to zaleta dla bramkarza.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *