Recenzja Kiprun – Jaki typ butów do biegania powinieneś kupić?

przez | 27 stycznia, 2022

Buty do biegania mają różne cechy i musisz wiedzieć, który typ butów do biegania jest dla Ciebie odpowiedni. Te cechy to amortyzacja, wysokość stosu, oddychalność i komfort. Aby ułatwić Ci wybór, możesz również przeczytać nasz przewodnik zakupu butów do biegania. Podzieliliśmy każdą cechę na różne kategorie i omówiliśmy zalety i wady każdego typu.

Komfort

Buty do biegania Kiprun są wynikiem dziesięcioletniego doświadczenia firmy w projektowaniu i rozwoju odzieży sportowej, z pomocą Luksemburskich Instytutów Zdrowia. Firma wykorzystuje oszczędne technologie, aby zbudować wygodne buty, które nadal są trwałe. Te buty mają wyjątkowo miękki pierścień z pianki w pięcie, poszerzoną platformę i bezszwową poliestrową cholewkę. Inne cechy to ochronne nakładki na palcach i pięcie oraz wyprofilowany kołnierz pięty.

Kiprun SD ma odpowiednią wyściółkę na języku i kołnierzu pięty oraz wspierający, sznurowany przód. Materiał cholewki buta nie jest tak elastyczny jak w GoRun 5, ale jest mniej sztywny i lepiej wspiera stopę. Jego konfiguracja koronek jest podobna do tej w Skechers GoRun 5.

Lekki but do biegania jest idealny na krótkie treningi poniżej 10 kilometrów. KIPRUN KSLight jest lekki i zapewnia stabilność podczas biegów na 2,4 km. Zastosowany w bucie pierścień K-Ring zapewnia lepszą tylną amortyzację i pomaga rozproszyć falę uderzeniową. Jest to idealny but dla casualowych biegaczy i tych, którzy nie biegają maratonów.

Amortyzacja

Nowe badanie wykazało, że amortyzacja w butach do biegania może wpływać na sposób poruszania się kolana i pleców. Może to powodować niewłaściwe ułożenie ciała, co skutkuje bólem pleców. Buty do biegania, którym brakuje odpowiedniej amortyzacji, mogą również przyczynić się do niewłaściwego ustawienia miednicy. Aby tego uniknąć, biegacze powinni kupować buty, które zapewniają odpowiednią amortyzację i wsparcie.

Badanie było randomizowaną próbą kontrolowaną przeprowadzoną na 848 zdrowych biegaczach rekreacyjnych. Uczestnicy zostali przydzieleni do grupy butów, które różniły się możliwościami amortyzacji. Następnie poproszono ich o bieganie 10 mil tygodniowo przez pięć miesięcy. Zostali również poproszeni o zapisywanie wszystkich swoich aktywności biegowych.

Amortyzacja jest ważna dla biegaczy, ponieważ pomaga absorbować wstrząsy i zapewnia sprężystość kroku. Jednak zbyt duża ilość amortyzacji może również utrudnić Twoją wydajność. Dlatego zawsze należy wybierać buty z odpowiednią ilością amortyzacji dla swojego typu stopy i poziomu doświadczenia. Również rodzaj amortyzacji będzie zależał od Twojego typu ciała, doświadczenia i osobistych preferencji. Miękka amortyzacja zapobiegnie urazom, podczas gdy sztywna amortyzacja pomoże zmniejszyć stres na ciele.

Ważne jest, aby regularnie zmieniać buty do biegania. Dobrą zasadą jest zmiana butów co trzy do sześciu miesięcy lub 300 mil. Dzieje się tak dlatego, że pianka w podeszwie straci swoją sprężystość i będzie mniej responsywna. Prowadząc dziennik biegowy, możesz ocenić, kiedy Twoje buty wymagają wymiany.

Amortyzacja w butach do biegania ma kluczowe znaczenie dla zdrowia biegaczy. Podczas biegu po każdej powierzchni, na stopy działają siły uderzenia. Buty z amortyzacją pomagają absorbować te siły i zapewniają optymalną ochronę przed urazami. Amortyzacja stosowana w tych butach jest wykonana z EVA, który jest materiałem na bazie pianki. Materiał ten zapewnia miękką amortyzację i jest świetny dla Twoich stóp.

Oddychalność

Oddychalność to kluczowa cecha dobrej pary butów do biegania. Pozwala na dopływ świeżego powietrza do butów i utrzymuje je w suchości. Pozwala także Twoim stopom zachować naturalną postawę, co jest ważne podczas biegu. Ponadto oddychająca cholewka może pomóc w zapobieganiu przegrzewaniu się stóp. Odpowiednio dopasowane buty do biegania mogą również poprawić Twoje wrażenia z biegu i zapobiec obciążeniom i urazom.

Oddychalność butów do biegania jest również ważna w cieplejszych klimatach, zwłaszcza tych, gdzie temperatura może być wyjątkowo gorąca. Pomaga to utrzymać stopy w chłodzie i zmniejsza ryzyko wystąpienia pęcherzy i bólu. Oddychające buty do biegania mogą również pomóc w zapobieganiu gromadzeniu się wilgoci i zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Wysokość stosu

Wysokość stosu odnosi się do ilości amortyzacji, jaką zapewnia but do biegania. Jest ona mierzona w dwóch miejscach buta biegowego, w połowie pięty i w połowie przedniej części stopy. Jest to bardzo ważny parametr przy zakupie butów do biegania, ponieważ pomaga określić, który model jest najlepszy dla danego wzoru uderzenia stopy. W związku z tym, że jest to model, który najlepiej sprawdzi się w przypadku tego typu butów, nie ma co ukrywać, że jest to model, który może być bardziej stabilny. Niska wysokość stosu pozwala stopie poczuć ziemię i promuje naturalne uderzenie stopy, podczas gdy wysoka wysokość stosu zapewnia bardziej amortyzujące doświadczenie z większą ochroną przed uderzeniami.

Jeśli jesteś poważnym sportowcem, który wykonuje ciężkie podnoszenia i ciężkie treningi, wysoka wysokość stosu może być niewskazana. Chociaż mogą być dobre dla ogólnych ćwiczeń i treningu krzyżowego, buty do biegania o wysokiej wysokości stosu mogą mieć negatywne skutki. Dzieje się tak dlatego, że buty do biegania o wysokiej wysokości stosu mogą powodować niestabilność.

Większość biegaczy wybiera buty do biegania o średniej wysokości stosu. Te buty zapewniają neutralną jazdę, a buty do biegania boso są najlepsze do pracy z prędkością. Buty do biegania o niskiej wysokości stosu są najlepsze do pracy szybkościowej i krótkich biegów na trawie. Ale jeśli masz plany szybkiego biegu, powinieneś rozważyć buty o wyższej wysokości stosu.

Przesunięcie pięty do palców, zwane również spadkiem pięty do palców, jest ważnym czynnikiem do rozważenia przy wyborze pary butów do biegania. Im wyższy offset pięta-palce, tym bardziej stromy kąt między piętą a przodostopiem.

Cena

Buty do biegania mogą być drogie, ale istnieje wiele marek i modeli, które nie rozbiją banku. But do biegania KS900 od Kiprun jest dobrym przykładem taniej opcji z amortyzowaną podeszwą środkową i szybką jazdą. Nazwa Kiprun jest skrótem od „keep on running” i nie ma nic wspólnego z nazwiskiem rodziny mistrza olimpijskiego, Eliuda Kipchoge.

Kiprun KS900 to świetny wszechstronny trener, który będzie ewoluował wraz z Tobą i Twoimi krokami. Jego podeszwa środkowa MFoam nie jest tylko nudnym EVA, ale ma trochę przyjemnego popu. Dodatkowo, geometria buta jest dość płaska, by być wygodną dla szerokich stóp.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *